Медиа планиране
Според медиите, които се използват, медиа планирането бива планиране на:
- излъчвания по телевизия
- по радио
- публикации в преса
- публикации в интернет
Медиа планирането включва:
- анализ на пазара, целева аудитория и маркетингова ситуация
- определяне на рекламните цели
- определяне на приоритетните медии
- определяне оптималните стойности на показателите за ефективност (TRP, Coverage, Frequency) и т.н.
- планиране на етапите на рекламана кампания във времето
- разпределение на бюджета по медии
За начало да си изясним термините:
Ако се говори опростено, медиа планирането – това е избор на оптималните канали за излъчване на рекламите, провеждани с цел достигане на максимална ефективност на рекламната кампания.
Макар, че официално такава класификация не съществува, може да се обособят два варианта на медиа планиране: теоретическо и практическо планиране.
Теоретическо медиа планиране
Доколкото у нас рекламният пазар е още достатъчно млад, то болшинството основни понятия и методики по медиа планиране са от чужбина. В момента съществуват няколко организации, доставящи данни, съдържащи специални изследвания и специално програмно обезпечаване за разчета на основните показатели на медиа плана. В резултата на тези изследвания се определят всички показатели, необходими за оптимално планиране на рекламни кампании. Тази информация може да се предостави и еднократно за решение на конкретна задача, но по-често рекламните агенции закупуват пълен пакет, в който влиза програмно обезпечаване и ежемесечно обновяване на данните, позволявящо да се реши практически всяка задача по съставяне на медиа плана. Трябва да се отбележи, че стойността на такъв пакет е много висока.
Показатели на медиа плана:
GPR – gross rating points – сумарен рейтинг
TRP – target rating points – сборът на рейтингите на рекламната кампания в целевата аудитория
Coverage – покритие, обхват
Frequency – честота
Index T/U – индекс на съответствие
CPT – цена за хиляда контакта
CPP – цена за пункт на рейтинга
Практиката показва, че качественото медиа планиране позволява икономия средно 30% на рекламния бюджет (или съответно да се увеличат с 30% показателите на ефективност на рекламната кампания до степен на известност на марката и лоялността към нея, и в крайна сметка да се увеличи обема на продажбите.
Основни недостатъци на теоретичния план
- висока вероятност на грешка при измерване на високодоходните аудитории. При планиране на кампании, насочени към високодоходни аудитории, изводите за социологическите данни се правят по твърде малко на брой респонденти. Това може да довеве до грешки и до неверни изводи.
- отсъствие на индивидуален подход
- недостатъчност на изследователската база за отделни показатели (напр. липсата на данни за градове с население под 150 000 души)
Практическо медиа планиране
В повечето проведени от ММS рекламни кампании, ние се стараем да поддържаме обратна връзка с клиентите, т.е. по възможност да получим максималнa информация за реалната ефективност на използваните медиа канали. За периода на работа сме натрупали уникална база по ефективност на различните медии. Понякога получените в резултат на такива изследвания данни се разминават с данните, получени от социологическите агенции. Всички данни се събират, анализират и се използват по-нататък при планиране на следващи кампании.
Изводи:
По този начин при планиране на рекламни кампании за постигане на оптимални показатели, освен теоретическите данни е добре да се спрем на реалния опит.
Получете безплатна консултация точно сега!
![]() |
За да зададете въпроси или да направите запитване за реклама, позвънете на нашите специалисти на телефон (02) 953-41-39 или просто попълнете формата, и ние ще се свържем с вас. |